Elewacja ociepleniowa BSO

section-9850ca7

Elewacja wykonana w technologii BSO (bezspoinowy system ocieplania) jest doskonałą inwestycją, gdy decydujemy się na ocieplenie naszego domu. Odpowiednio dobrany i profesjonalnie wykonany system może znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Największe straty ciepła w domu występują przez ściany, dlatego ważne jest, aby były one właściwie izolowane. Jedną z najpopularniejszych metod ocieplania jest metoda lekka-mokra, nazywana również BSO. Element „lekki” to okładzina termiczna, styropian lub wełna mineralna, a element „mokry” to tynk strukturalny zaciągany na okładzinę i zbrojony siatką z włókna szklanego.

Efektywność ocieplenia zależy przede wszystkim od grubości izolacji termicznej. Projektując ocieplenie należy założyć wartość współczynnika przenikalności cieplnej ściany U na poziomie maksymalnie 0,3 W/(m2K), a najlepiej 0,25-0,20 W/(m2K). Koszt realizacji elewacji ociepleniowej to tylko kilka procent całkowitych kosztów budowy domu, które dodatkowo szybko się zwrócą dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie. Warto więc zainwestować w dobrej jakości ocieplenie i zadbać o jakość wykonania.

Decydując się na materiał izolacyjny do ocieplenia do wyboru mamy styropian lub wełnę mineralną. To najpopularniejsze rozwiązania. Styropian jest lekki, odporny na wilgoć i łatwy do obróbki, ale ma gorsze właściwości akustyczne i małą przepuszczalność pary wodnej. Wełna mineralna charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością pary wodnej i zdolnością do akumulacji ciepła w ścianie zewnętrznej, ale jest droższa.

Aby zamocować i wzmocnić izolację, konieczne jest odpowiednie dobranie kleju lub zaprawy klejącej do rodzaju podłoża oraz materiału izolacyjnego. Niektóre obszary ocieplanej ściany wymagają dodatkowego wzmocnienia za pomocą kołków, szczególnie w narożach domu oraz okolicach okien i drzwi. Dodatkowe wzmocnienie jest również potrzebne w przypadku domów narażonych na silne wiatry. Zamocowaną izolację wzmacnia się warstwą zbrojącą wykonaną ze specjalnej zaprawy w którą jest wtopiona siatka z włókna szklanego. Zalecane jest zagruntowanie warstwy zbrojącej, co ułatwi nanoszenie tynku.

Ostatnią warstwą elewacji ociepleniowej jest tynk cienkowarstwowy, najpopularniejszy sposób wykańczania ścian zewnętrznych w systemach BSO. Tynki cienkowarstwowe nie tylko spełniają funkcje dekoracyjne ale również zabezpieczają ściany zewnętrzne domu. Do wyboru mamy m.in. tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy czy silikatowo-silikonowy. Poszczególne tynki różnią się między sobą właściwościami.

Decydując się na wykonanie elewacji ociepleniowej BSO, należy zadbać o jakość wszystkich elementów wchodzących w skład systemu, jak również jakość wykonania. Z tego powodu warto zatrudnić sprawdzoną ekipę. Warto też przyglądać się pracy fachowców, koniecznie należy pilnować, aby użyty został kompletny system, bez pomijania niektórych elementów.

Kompletny system BSO powinien zawierać:

• zaprawa lub masa klejowa do mocowania płyt termoizolacyjnych
• płyty termoizolacyjne: styropian, wełna mineralna,
• zaprawa (masa klejąca) do zatapiania siatki szklanej zbrojącej
• siatka szklana do wykonywania warstwy zbrojącej
• grunt
• strukturalne cienkowarstwowe tynki zewnętrzne
• farba elewacyjna – opcja
• łączniki mechaniczne (dyble, kołki)
• listwy i profile wykończeniowe

Kupując elementy systemu należy wybierać takie, które posiadają aktualną aprobatę techniczną ITB oraz certyfikaty zgodności z normami budowlanymi. Nie należy kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim jakością . Warto zapłacić nieco więcej za produkty uznanych producentów, które są sprawdzone i cieszą się dobrą opinią na rynku. Niskiej jakości elementy mogą spowodować problemy, których skutki będą trudne do naprawienia, a elewacja ociepleniowa będzie wymagała kosztownych napraw.